GIDEO.EU

Spalvinga ir ištaiginga didikų apranga

Istorija, Kernavė

Audio gidas

0:00
0:00

Kontaktai

Adresas:

XIV a. I pusėje vakarietiškos mados skverbėsi į Gediminaičių dvarą. Gediminui papuošalus kaldino Rygos auksakalys. Keliaujantys siuvėjai iš Rygos it Palangos Juzės galėjo siūti ir drabužius. Apranga jau buvo derinama su luominės kasdienybės, reprezentacijos ir ceremonijų reikalavimais.

XIV amžiaus II p. kunigaikščių antspauduose valdovai vaizduojami pasipuošę riteriška apranga. Iš Gedimino antspaudo, prikabinto prie vieno 1323 m. į Vakarus siųsto laiško, aprašymo galima spręsti apie karaliaus laikyseną: sėdi soste, rankose laiko skeptrą ir karūną. Apranga neaprašyta, bet turėjo būti tinkama XIV a. valdovams: ilga palaidinė (tunika) su rankovėmis, apsiaustas. Panašiai atrodė ir Vytautas: jo apsiaustas buvo su kailine, tikriausiai šermuonėlio kailio pelerina.

Gediminaičių dinastijos reprezentacinės aprangos audinių spalvos – tradicinės Europos valdovų dvarų kontekste: juoda, raudona, purpurinė, geltona (auksinė). Po antrojo krikšto (1387 m.) liaudis vis mažiau puošėsi, iki baltos, daugiausia pradėjo dėvėti pilkos ir rudos spalvų drabužius, mat spalvingi audiniai tapo nerašyta bajorijos luomo privilegija. 

Atsiliepimai

Komentuoti