GIDEO.EU

Prie slenksčio

Istorija, Kaunas

Audio gidas

0:00
0:00

Kurgi tokius „vargšus avižudžius“ turėdavo laidoti artimieji? Buvo sakoma: „jeigu tavo šeimoje atsitiko nelaimė – savižudis, „nekrikštas“ ar kraujo keršto auka, tai tą nelaimę patys turėdavo išvaikščioti.“ Kokia viso to reikšmė? Raskime slenkstį, esantį prie seminarijos tvoros. Tokius nelaimėlius jų artimieji užkasdavo po savo namų slenksčiu, patį slenkstį traktuodami kaip ribą išeinat anapilin, o kiti pasmerktieji buvo paliekami kankintis. Tačiau pasakojama, kad ne tik eiliniai miestiečiai buvo laidojami po namų slenksčiu. Pažaislio fundatorių Pacų palaikus galima rasti jų pačių įrengtoje kriptoje po bažnyčios slenksčiu. Pažaislyje tuo metu šeimininkavo muziejininkai. Tikima, jog Pacų sielos neramios, mat laidojimo metu seserys kazimierietės jų palaikus tiesiog sudėjusios į maišą. Pacų atminimas gyvas tol, kol bažnyčioje už juos meldžiamasi. Taigi, fundatorių išreikšta valia, kad Pažaislio bažnyčioje būtų nuolat saugojami jų palaikai ir meldžiamasi už jų sielų išganymą, bent dalinai vykdoma. Kai kuriose bažnyčios nišose jų palaikai likę iki šių dienų. Jei atsirasdavo laidojimo nišų trūkumas, seniau mirusio vienuolio kaulai būdavo be jokių ceremonijų išimami ir perkeliami į bendrą kaulinę. Tad svarbiausia buvo ne palaikų laikymo vieta ir būdas, o amžina malda tojo mirusiojo sielos vardan.

Kalbant apie mirties atvejus... Ankstesniais amžiais, dar vyraujant gimininei santvarkai, buvo itin plačiai taikomas kraujo keršto principas. Tai mirties bausmės vykdymas nusikaltusiam asmeniui, patikint jį aukos giminėms. Tokie priimti papročiai buvo absoliučiai natūralūs. Beveik taip pat ar panašiai mirties bausmės buvo vykdomos tiek germanų, tiek slavų gentyse.

Vykstant valstybės centralizavimui, mirtimi dažnai buvo baudžiami ir politiniai priešininkai, kuriuos nugalėjęs varžovas žudydavo tiek imituodamas teismo procesą, tiek ir be jo. Vienas įsimintiniausių tokių istorinių atvejų – Mindaugo atėjimas į valdžią, kuomet jo įsakymu įvairiais būdais buvo nužudyta didelė dalis lietuvių kunigaikščių, įskaitant ir jo paties gimines.

Atsiliepimai

Komentuoti