GIDEO.EU

Karaimai ir jų gyvenimas Trakuose

Istorija, Trakai

Audio gidas

0:00
0:00

Kontaktai

Adresas:

Karaimai – unikali tiurkų tauta ir pati mažiausia Lietuvos tautinė mažuma. Šiandien Lietuvoje gyvena apie 200 karaimų, o gimtąja kalba laisvai kalbėti gali apie trys dešimtys žmonių. Karaimų religija karaizmas – grynasis Senojo Testamento tikėjimas.

Kaip karaimai atsidūrė Lietuvoje? Po pergalingo mūšio Kryme XIV a. Vytautas į Trakus perkraustė maždaug 380 šios tautybės šeimų. Persikėlę čia, karaimai sudarė dvi grupes: karių ir civilių. Kariai saugojo pilis bei tiltą į Salos pilį. Nedidelė dalis civilių karaimų buvo didžiojo kunigaikščio raštininkai ir vertėjai, o dauguma civilių dirbo žemę, augino daržoves, vertėsi smulkiais amatais, prekyba, laikė smukles, rinko valstybės muitus ir užsiiminėjo kitomis svarbiomis veiklomis, pavyzdžiui, tarpininkavo, kai reikėdavo išpirkti iš turkų LDK belaisvius.

Karaimai Trakuose buvo apgyvendinti tarp dviejų kunigaikščio pilių. Anuomet vandens lygis ežeruose buvo kur kas didesnis, o per miestelio vidurį tekėjo upelis. Į pietus nuo jo gyveno įvairių tautų žmonės, o į šiaurę – tik karaimai. Jie pusiasalyje buvo įkurdinti neatsitiktinai: visi, kurie norėjo patekti į pilį, turėjo vykti per karaimų teritoriją. Šis tautos kariai saugojo ne tik tiltus, bet ir Karaimų salą. Karaimų miestas tęsėsi nuo  šv. Jono Nepomuko koplytstulpio iki Geležinio (Karaimų) tilto.

Trakuose įsikūrusi karaimų bendruomenė per visus šimtmečius išsaugojo savo tradicijas, tikėjimą, papročius ir kalbą. Karaimai raštą turi nuo VIII amžiaus. Persikeldami į Lietuvą daugelis jų buvo raštingi. Kiekviena šeima paprastai turėjo knygą, kurioje buvo žymimos šeimos narių gimimo ir mirties datos, užrašoma įvairių ūkinių pastabų, perrašomi pasakojimai, patarlės, mįslės, sapnynai, būrimai arba spėjimai, žodžiu, tautosaka. Krymo karaimų šeimose tokios knygos vadinamos medžuma. Išvertus iš arabų kalbos tai reiškia „rinkinys“.

 Vytautas Didysis karaimiškai vadinamas „Vyta bay“ (išvertus tai reiškia „karalius, triuškinantis priešus“). Legendos byloja, kad statydamas namą karaimas vieną langą paskirdavo sau, antrą – Vytautui Didžiajam, trečią – Dievui.

Karaimų gatvėje buvo išsidėsčiusios karaimų sodybos: visai prie pat gatvės – gyvenamasis namas, už jo – ūkiniai trobesiai, už kurių iki pat ežero kranto driekėsi daržai arba sodai. 

Atsiliepimai

Komentuoti