Francas Kafka gimė visai šalia Šv. Nikolo bažnyčios senamiestyje. Tuo laikotarpiu ši miesto dalis buvo laikoma prasta ir driekėsi žydų geto pakraštyje. Pastatas, kuriame gimė rašytojas, buvo sudegintas ir viskas, kas liko – tik nepaprasto grožio durys. Ant šalia namo esančios lentelės įrašyta:
„Čia 1883 m. liepos 3 d. gimė Francas Kafka.“
F. Kafka buvo žydų kilmės vokiškai rašęs prozininkas. Būsimasis rašytojas gimė ir augo Prahoje, pasiturinčioje šeimoje. Valdingas tėvas, pripažinęs tik materialinę sėkmę ir kilimą karjeros bei pripažinimo laipteliais, tapo viena svarbiausių F. Kafkos gyvenimo ir kūrybos figūrų. Tėvas rašytojui buvo didelis autoritetas, kita vertus, jis priešiškai vertino sūnaus norą tapti menininku, įdiegė jam kaltės ir netikrumo jausmus.
Kitaip nei kitas žymus prahietis Raineris Marija Rilkė, Kafka liko ištikimas gimtajam miestui. Baigęs teisę Prahos universitete, jis dirbo keliose draudimo įstaigose, o naktimis ir savaitgaliais intensyviai rašydavo. Nepaisant tokio dvigubo gyvenimo, tarnyboje jis buvo iniciatyvus, mėgstamas ir gerbiamas kolegų. Prieštaringa buvo ir jo tautinė bei kultūrinė identifikacija: F. Kafka jautėsi nutolęs nuo tradicinės žydų bendruomenės, mat judaizmo šeima laikėsi tik formaliai. Jis simpatizavo čekams ir mokėjo čekų kalbą, tačiau to meto Prahoje dominuojančią padėtį užėmė vokiečiai, o visiškai su jais susitapatinti trukdė žydiškos šaknys.
Visa tai atsispindėjo kūryboje: vienatvė ir supratimo troškimas, bendrystės siekis ir baimė prarasti laisvę yra svarbios F. Kafkos kūrinių temos. Brandūs Kafkos kūriniai priskiriami fantastiniam realizmui. Žinomiausiame „tėvo ir sūnaus“ tematikos kūriniams priklausančiame apsakyme „Metamorfozė“ (1915) Kafka meistriškai vaizduoja ne tik herojaus dvasinę sumaištį, bet ir fizinio būvio pasikeitimą, nuodugniai atskleidžia šeimos bei visuomenės reakciją į šį virsmą.
Tuberkulioze sirgęs ir vos keturiasdešimt vienerius metus pragyvenęs rašytojas laikomas vienu reikšmingiausių XX a. pirmosios pusės, o gal ir viso šimtmečio autorių.
Atsiliepimai